مرندی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید نمود: گسترش متحدان تهران از هندوکش تا دریای سرخ

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت، استاد دانشگاه تهران گفت:در مقابل کاهش متحدان آمریکا شاهد افزایش متحدان ایران از هندوکش تا آسیای مرکزی و دریای سرخ هستیم.

مرندی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید نمود: گسترش متحدان تهران از هندوکش تا دریای سرخ

سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی وبلاگ گردشگری و مسافرت، با اشاره به شیوه های مقابله با فشارهای ظالمانه آمریکا در سطح بین الملل گفت: آمریکا زمانی از ابزار تحریم علیه ایران استفاده می کرد، ولی امروز شاهدیم که کشور های دیگر مانند چین روسیه، ونزولا ،کوبا و ... هر روز شامل تحریم های جدید می شوند و این استفاده بیش از اندازه از ابزار تحریم سایر کشور ها را نگران نموده و واکنش هایی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این که در شرایط فعلی می توان تا اندازه ای از دلار آمریکا در مبادلات مالی بین کشورها صرف نظر کرد، اضافه نمود: فرصت خوبی است تا ایران با کشورهایی مانند چین توافق نموده و از ارزی همچون یوآن استفاده کند و در نتیجه سبد ارزی خود را گسترش دهد.

مرندی کاهش حضور و تاثیر دلار در مبادلات مالی بین المللی را باعث ایجاد انگیزه در کشورهای گوناگون دانست و تاکید نمود: هم اکنون ایران، روسیه، چین و اروپا انگیزه لازم برای این اقدام را دارند و در ادامه شاید آسیای مرکزی هم این کار را انجام دهد که همین موضوع باعث تضعیف دلار و موسسات مالی تحث هژمونی آمریکا خواهد شد.

وی ادامه داد: جایگزینی دلار با واحد های پولی دیگر، دشواری هایی برای ایران به دنبال دارد ولی در بلند مدت جایگزین نکردن دلار قطعا زیان بزرگتر، عمیق تر و دایمی خواهد داشت.

استاد دانشگاه در بخش دیگری از این گفت وگو افول آمریکا پس از یازدهم سپتامبر را امری مشهود دانست و اضافه نمود: واشنگتن پس از این تاریخ در شرایط دشواری در زمینه های اقتصادی، تنش های داخلی ،انزوای بین المللی و بدهی های داخلی و خارجی قرار گرفته است، به طوری که بانک های بین المللی هم بدهی های واشنگتن را نخریده و بر عهده نمی گیرند.

وی درباره قدرت و تاثیر گذاری آمریکا در عرصه بین الملل توضیح داد: آمریکا امروز از نظر قدرت دیگر کشور 10 سپتامبر سال 2001 نیست و البته ایران هم جمهوری اسلامی آن موقع نیست. چرا که هم اکنون شرایط داخلی متفاوت تری داریم و تهران و متحدانش از هندوکش تا آسیای مرکزی و دریای سرخ نفوذ و حضور دارند.

مرندی با اشاره به افزایش تعداد کشورهایی که با واشنگتن دچار تنش شده اند، گفت: شرایط امروز آمریکا با گذشته تفاوت زیادی نموده و طبق شواهد می توان گفت که روند امور مثل گذشته بر وفق خواسته های آنها نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مرندی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید نمود: گسترش متحدان تهران از هندوکش تا دریای سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرندی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید نمود: گسترش متحدان تهران از هندوکش تا دریای سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید