کپسولی که انسولین را به معده تزریق می نماید

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت، پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، نوعی کپسول ابداع نموده اند که می تواند انسولین مورد احتیاج را به معده تزریق کند.

کپسولی که انسولین را به معده تزریق می نماید

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت و به نقل از ام. آی. تی نیوز ، گروهی از پژوهشگران دانشگاه ام. آی. تی (MIT)، نوعی کپسول دارویی ابداع نموده اند که می تواند دوزهای خوراکی انسولین را به معده منتقل کند و شاید روزی جایگزین تزریق هایی گردد که افراد مبتلا به دیابت نوع یک، هر روز به آنها احتیاج دارند.

این کپسول که به اندازه بلوبری است، سوزن کوچکی حاوی انسولین فشرده دارد که پس از رسیدن به معده، تزریق را انجام می دهد. پژوهشگران در آزمایش های اجرا شده روی حیوانات نشان دادند که این کپسول می تواند انسولین کافی برای کاهش قند خون را به بدن برساند و برای رساندن انواع پروتئین هم کارآمد است.

سوزن داخل کپسول، به یک فلز فشرده متصل است که با یک لوح از جنس مواد قندی نگه داشته می گردد. هنگامی که بیمار، کپسول را می بلعد، لوح قندی در مایع معده حل می گردد و فلز فشرده را آزاد می نماید؛ سپس سوزن می تواند انسولین را به دیواره معده تزریق کند.

رابرت لنگر (Robert Langer)، استاد مؤسسه پژوهش تلفیقی سرطان دیوید اچ . کوک Koch Institute و یکی از نویسندگان این پژوهش گفت: ما امیدواریم که این کپسول، به بیماران دیابتی و کسانی که به درمان های تزریقی احتیاج دارند یاری کند.

دیوار معده، فاقد گیرنده های درد است؛ در نتیجه پژوهشگران باور دارند که بیماران هیچ دردی را احساس نخواهند کرد. آنها برای اطمینان از تزریق دارو، این کپسول را طوری طراحی کردند که بتواند به تنهایی و بدون مشکل، سوزن را در معده آزاد کند. با فرو رفتن سوزن به دیواره معده، انسولین با سرعتی حل می گردد که پژوهشگرانریال قدرت کنترل عملکرد آن را داشته باشند.

جیووانی تراورسو (Giovanni Traverso)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پس از بلعیدن کپسول، کار آن شروع می گردد و می توان از تماس آن با بافت بدن مطمئن بود.

پژوهشگران، این کپسول را روی لاک پشتی موسوم به لاک پشت لئوپارد (leopard tortoise) آزمایش کردند. این لاک پشت که معمولاً در آفریقا یافت می گردد، پوسته ای با برآمدگی بلند و شیب دار دارد که امکان غلتیدن روی زمین را برایش فراهم می نماید. پژوهشگران در این آنالیز، از یک مدل رایانه ای استفاده کردند امکان تغییر جهت کپسول را در محیط پویای معده لاک پشت آنالیز نمایند.

الکس آبرامسون (Alex Abramson)، از نویسندگان این پژوهش گفت: نکته مهم در خصوص کپسول این است که سوزن آن پس از تزریق، در تماس با بافت معده قرار می گیرد. همچنین، اگر فرد حرکت کند، سوزن حرکت نمی نماید و جهت حرکت آن عوض نمی گردد.

این پژوهش، در مجله Science به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کپسولی که انسولین را به معده تزریق می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسولی که انسولین را به معده تزریق می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید