پارکی عجیب در اعماق خلیج فارس

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت، بحرین به دنبال کشاندن غواصان دنیا به سمت خود است! بحرین، کشوری جزیره ای در خلیج فارس است که در حدود 778 کیلومتر مربع وسعت دارد. پایتخت این کشور منامه و زبان رسمی آن عربی است. بحرین از 33 جزیره شکل یافته که بیشتر آن ها از دشت های بیابانی تشکیل می شوند و بلندترین نقطه آن تنها 122 متر بلندا دارد. بحرین آب و هوایی خشک با زمستان هایی معتدل و تابستان هایی بسیار گرم و رطوبتی دارد. نفت و گاز طبیعی و ماهی و مروارید از منابع طبیعی این کشور است، اما کاهش ذخیره نفتی باعث شده تا بحرین در سال های اخیر به سمت فرآوری و تصفیه نفت حرکت نموده و به یکی از مراکز بانکی بین المللی تبدیل گردد.

پارکی عجیب در اعماق خلیج فارس

جالب است بدانید که بحرین نخستین کشوری نیست که دست به احداث پارک زیر آبی برای غواصان زده که این موضوع در پشت خود دلیلی جالب را پنهان نموده است. نخستین بار در 1993 یک بوئینگ 727 در فلوریدا آمریکا غرق شد و با آسیب دیدن بخش های زیادی از آن در سال های بعد، تبدیل به یک جاذبه غواصی در سواحل میامی شد. این پارک دوستدار محیط زیست زیر آبی در زمینی به وسعت 10.1 هکتار تابستان 2019 افتتاح می گردد.

یکی از جاذبه های مهم این پارک که بزودی می تواند تجربه جدیدی از غواصی را به گردشگران عرضه کند، یک فروند هواپیمای بویینگ 747 غرق شده است. جالب است بدانید که به لطف شجره الحیات (درخت زندگی 400 ساله بحرین) بخش گردشگری این کشور به سرعت روبه رشد است و اکنون شیخ عبدالله بن حمد آل خلیفه، رئیس شورای عالی محیط زیست بحرین با سازمان نمایشگاه ها و گردشگری این کشور سرمایه گذاری های بخش خصوصی برای ایجاد طرحی رویایی همکاری جدیدی را شروع نموده است.

نخستین پارک اقیانوسی در اعماق خلیج فارس

بحرین به دنبال آن است که با طراحی و احداث یک پارک آبی در سواحل خود، غواصان را از سرتاسر جهان به این کشور بکشاند. در مرکز این پارک تفریحی 100هزار متر مربعی زیر آب قرار است یک بوئینگ 747 قرار داده گردد. این هواپیمای 70 متری، جز ناوگان زمین گیر بحرین است که برای این پروژه در میان صخره های مرجانی طبیعی کف خلیج فارس قرار گرفته و با ده ها مجسمه هنری و صخره های مصنوعی این پارک تزئین خواهد شد. این پروژه حاصل همکاری مشترک میان شورای عالی محیط زیست، اداره گردشگری و نمایشگاه بحرین (BTEA) و بخش خصوصی است.

سازمان دهندگان این پروژه می گویند که جاذبه های جدید بحرین، سازگار با محیط زیست خواهد بود، اما آدریانا هومانس، دکترای محیط زیست دریایی از دانشگاه جیمز کوک استرالیا و استاد دانشگاه نیوکاسل انگلستان معتقد است که صخره های مرجانی مصنوعی همواره از لحاظ بیولوژیکی با آب دریا، سازگار نمی شوند.

ضمن اینکه نگرانی هایی نیز درباره آلودگی محیطی این هواپیما در کف خلیج فارس وجود دارد. آدریانا هومانس در این باره می گوید: مواد به کار گرفته شده در ساخت این هواپیما مانند مس یا آلیاژهای مس، آلومینیوم، سرب و فولاد، هیدروکربن های نفتی و سایر آلودگی های احتمالی می تواند به خوردگی، انتقال فلزات سنگین به آب دریا و تأثیر بر موجودات دریایی اطراف هواپیما منجر گردد.

با این حال، آژانس گردشگری و نمایشگاه بحرین گفت که این هواپیما قبل از اینکه به آب فرو رود، با اقدامات احتیاطی آماده خواهد شد. یک سخنگوی این آژانس گفت که تمام سطوح هواپیما تحت شستشوی فشار بالا با مواد پاک کننده زیست محیطی قرار می گیرند تا اطمینان حاصل گردد که تمام پوشش های زیان بار برای محیط زیست دریایی از جمله روغن و خاک حذف می شوند.

منبع: باشگاه وبلاگ گردشگری و مسافرت

منبع: همگردی

به "پارکی عجیب در اعماق خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارکی عجیب در اعماق خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید