نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین: زلنسکی و پروشنکو به دور دوم راه یافتند

طبق آخرین اطلاعات رسمی، ولادیمیر زلنسکی بازیگر اوکراینی با کسب بیش از 30 درصد آراء و پیتر پروشنکو رئیس جمهوری کنونی این کشور (تنها با 17 درصد)، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین: زلنسکی و پروشنکو به دور دوم راه یافتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، بر اساس جدیدترین نتایج اعلام شده از سوی کمیته مرکزی انتخابات اوکراین، بعد از شمارش بیش از 35 درصد آراء ریخته شده به صندوق های رای گیری در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری که روز گذشته (یکشنبه) برگزار گردید، ولادیمیر زلنسکی بازیگر و رهبر حزب در خدمت مردم با کسب 30.22 درصد آراء، رهبری را در میان سایر نامزدهای پست ریاست جمهوری اوکراین در اختیار دارد.

در صندلی دوم پیتر پروشنکو رئیس جمهوری کنونی این کشور قرار گرفته است که تنها توانسته 16.69 درصد حمایت مردم اوکراین را بدست آورد. یولیا تیموشنکو رهبر حزب باتکیوشینا اوکراین هم نتیجه مطلوبی نداشته و فعلاً 13.14 درصد آراء را از آن خود نموده است. یوری بایکو رهبر حزب عرصه مخالفان-برای زندگی که تمایلاتی نسبتا هوادار روسیه داشته و چند روز قبل به مسکو سفر نموده بود، نیز با دستیابی به 11.45 درصد آراء، صندلی چهارم را در اختیار دارد.

بر اساس اطلاعات کمیته مرکزی انتخابات اوکراین، میزان مشارکت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور 63.52 درصد است. ضمن اینکه کاملا تعیین است که هیچ یک از نامزدها نمی توانند بیش از 50 درصد+1 رای مورد احتیاج برای پیروزی در دور نخست انتخابات را به دست آورد و بدین ترتیب برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری قطعی خواهد بود.

لازم به یادآوری است که نتیجه اگزیت پل (سئوال از رای دهندگان پس از انداختن رأی خود به صندوق) هم نشان داده است که زلنسکی در صدر فهرست مدعیان پست ریاست جمهوری قرار گرفته و تقریبا دو برابر بیشتر از پروشنکو مورد حمایت مردم اوکراین قرار گرفته است. نظرسنجی های اجرا شده چند ساعت بعد از سرانجام زمان رای گیری هم این مسئله را ثابت نموده است.

انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین روز یکشنبه، 31 ماه مارس ( 11 فروردین) برگزار گردید. دور دوم انتخابات در تاریخ 21 آوریل (اول اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین اعلام نموده که این انتخابات با شفافیت و در آزادی کامل و مطابق با استانداردهای سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار گردید. البته این سازمان خود هنوز ارزیابی از روند این انتخابات ارائه نداده است.

این در حالی است که کنستانتین کاساچوف رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه صبح امروز اظهار داشت که این کشور ممکن است نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین را به رسمیت نشناسد. به گفته این سناتور، مسکو بر اساس واکنش مقامات کی یف به هزاران شکایت ثبت شده درباره نقض قوانین در زمان انجام رای گیری انتخاباتی، در این باره تصمیم گیری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین: زلنسکی و پروشنکو به دور دوم راه یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین: زلنسکی و پروشنکو به دور دوم راه یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید