گنبد قابوس در محاصره سیل، گردشگران از سیل گلستان نترسند

تصاویری از برج قابوس در محاصره سیل جاری شده در استان گلستان منتشر شده است، با این حال مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان می گوید: این یک آب گرفتگی است که خطری برای برج قابوس ندارد.

گنبد قابوس در محاصره سیل، گردشگران از سیل گلستان نترسند

ابراهیم کریمی درباره تهدید آثار تاریخی استان گلستان از سوی سیلی که چند روز اخیر نواحی شمالی این استان را دربر گرفته است، به خبرنگاران گفت: استان گلستان با بارندگی شدید و بی سابقه ای در دوره یک هزار سال اخیر روبرو بوده است، 220 میلی متر بارندگی در 32 ساعت که با طوفان شدید همراه بود، بنابراین طبیعی است آب به آثار تاریخی سرایت کند. ما هم نگران این وضعیت بوده ایم. با آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی در این باره هم صحبت کردم. ایشان با توجه به مشورت هایی که گرفته بودند گفتند خطر قابل توجهی نیست.

او درباره وضعیت گنبد قابوس با توجه به فیلم ها و تصاویر منتشر شده که این برج را در محاصره سیل با نفوذ رطوبت در پایه های آن نشان می دهد، شرح داد: شهر گنبد قابوس با آب گرفتگی روبرو است نه سیل. برج چون در ارتفاع واقع شده در امان مانده و آسیب جدی ندیده است، فقط آب به حریم آن وارد شده است. امروز شرایط شهر گنبد قابوس طبیعی اعلام شد و سطح آب در بیشتر شهر فروکش نموده است. حتی در زمان بازدید از وضعیت این برج شاهد حضور گردشگرانی بودم که بدون مشکل بازدید خود را انجام دادند.

کریمی افزود: بازدید از برج قابوس از امروز به روال عادی برگشته است و مسئله ای برای تردد وجود ندارد.

برج قابوس، بنایی با قدمت بیش از 1000 سال است که با ارتفاع 55 متر (ساختمان)، با احتساب بلندی 15 متری تپه که پای بست آن را به 70 متر رسانده، بلندترین برج آجری دنیا لقب گرفته است. این برج که در سال 1391 در فهرست آثار دنیای یونسکو ثبت شده است یکی از بی نظیرترین یادمان های معماری دوره اسلامی است که در سه کیلومتری شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار بنا شده است. این برج هر سال، نوروز رکوردار جذب گردشگر در استان گلستان بود.

آژیز قرمز برای پل تاریخی آق قلا و خانه های تاریخی گمیشان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اما نگران وضعیت پل تاریخی آق قلا است. این پل از آثار دوره صفوی است که 70 متر طول و 14 متر ارتفاع دارد که به واسطه نوع معماری و تزئینات آجری اثری منحصر به فرد در این منطقه به شمار می آید.

کریمی که امروز (آدینه 2 فرودین ماه) از این پل تاریخی بازدید نموده است، به خبرنگاران گفت: سرریز آب سد که درحال تخلیه است تا نیم متری این پل بالا آمده و ممکن است خطری جدی برای آن محسوب گردد. ما امیدواریم با فروکش کردن سطح آب و کاهش سر ریز سد، خطر از این پل تاریخی برطرف گردد.

او تنها نقطه امید را جریان آرام آب جاری شده در این منطقه دانست و افزود: یگان حفاظت در منطقه آق قلا مستقر شده و برای را برای محافظت از این پل کوشش می نماید.

وی همچنین به اقدامات حفاظتی در قبرستان تاریخی خالد نبی اشاره نموده و گفت: با این که این منطقه در ارتفاع واقع شده و سیل آن را تهدید نمی نماید اما در معرض بارش باران شدید قرار گرفته است. ما برای تعطیلات نوروز، جهت دسترسی به این قبرستان را آماده نموده بودیم که شامل 50 پله می شد که پس از بارش های اخیر باید دوباره مرمت گردد که اکنون این کار در حال اجرا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با ابراز نگرانی نسبت به خطری که خانه های تاریخی شهرستان گمیشان را تهدید می نماید، اظهار کرد: آب به سمت شهرستان گمیشان درحال راهنمایی است تا به دریا برسد، در این جهت ممکن است چند خانه تاریخی با صدماتی روبرو شوند. به هر حال برای سامان دهی و مدیرت اوضاع ضروری است آب به سمت دریا و مزارع کشاورزی راهنمایی و توزیع گردد، تا خطر متوجه یک عده خاص نباشد، امروز حتی خط آهن آق قلا باز شد تا راهنمایی آب بدون مانع انجام گردد.

کریمی افزود: درحال حاضر کل شهر گمیشان در معرض خطر است، ولی با توجه به جریان آرام آب ما امیدواریم این حجم از آب تخریب جدی در شهر و به ویژه در آن خانه های تاریخی ایجاد نکند.

گمیشان دومین بافت تاریخی ارزشمند استان گلستان است که بیشتر به خاطر خانه های چوبی دو طبقه اش معروف است. کارشناسان معتقدند: این خانه ها از زمان قاجار با سبک معماری روسی باقی مانده اند.

نارضایتی از بازتاب سیل که گردشگران را ترسانده

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان شرایط این استان را طبیعی تر از آنچه در رسانه ها اعلام شده توصیف کرد و گفت: ضریب اشغال هتل های این استان به 100 درصد رسیده و هیچ خطری گردشگران را به ویژه در نواحی جنوبی استان تهدید نمی نماید، استان برای سفر امن است و ما شاهد حضور گروه هایی از گردشگران در شهرستان های جنوبی هستیم.

او جهت دسترسی به این استان باز است و محدودیتی در استفاده از وسایل نقلیه هوایی، ریلی و جاده ای برای سفر به این استان وجود ندارد. ما در استان همه کوشش خود را برای مدیریت اوضاع به کار گرفته ایم و تا کنون برای هیچ مسافری مسئله ای پیش نیامده است.

کریمی با بیان این که مناطق درگیری با سیل گردشگری نیستند، افزود: استان گلستان 14 شهرستان دارد که چهار شهرستان آن درگیر آب گرفتگی و نه سیل به آن معنی که در رسانه ای نشان داده اند، شده است. متاسفانه مردم فکر می نمایند کل استان گلستان درگیر سیل است درحالی که بخش های جنوبی آن و جهت دسترسی به مشهد که از جنوب این استان می گذرد، هیچ مسئله ای ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گنبد قابوس در محاصره سیل، گردشگران از سیل گلستان نترسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنبد قابوس در محاصره سیل، گردشگران از سیل گلستان نترسند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید