گزارش، دلایل ادامه ناآرامی ها در هنگ کنگ و آنالیز احتمال نقش آمریکا

هنگ کنگ امروز عصر برای یک تظاهرات ضددولتی دیگر آماده می گردد و آنطور که به نظر می رسد آشوب و ناآرامی در این منطقه اقتصادی و تجاری قصد به انتها رسیدن ندارد.

گزارش، دلایل ادامه ناآرامی ها در هنگ کنگ و آنالیز احتمال نقش آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هنگ کنگ طی چند هفته شاهد چنان وسعتی از بحران و ناآرامی بود که شاید تاریخ این منطقه تاکنون چنین شورشی به خود ندیده بود. اولین جرقه این ناآرامی پس از ارائه طرح استرداد بعضی مجرمان به چین زده شد که با اعتراضات گسترده اکنون به حالت تعلیق درآمده است.

هرچند پلیس توانست پس از مدتی کنترل اوضاع را در دست گیرد، اما به نظر معترضان اکنون درخواستهای تازه ای داشته و به دنبال اصلاحات دموکراتیک در این منطقه نیمه خودمختار هستند. امروز هفتمین هفته متوالی خواهد بود که معترضان به طور گسترده در خیابان های اصلی هنگ کنگ تظاهرات نموده و خواسته های خود را مطرح می نمایند. پلیس برای جلوگیری از هرگونه غافلگیری تدابیر شدید امنیتی در مرکز شهر در نظر گرفته و موانع فلزی و بشکه های مملو از آب در نقاط مختلفی از شهر تعبیه شده اند.

معترضان اعتقاد دارند طبق توافق سال 1997 بین بریتانیا و چین، پکن با اعطای بعضی آزادی ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ کنگ موافقت نموده، اما طرح استرداد بعضی مجرمان به چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه ای برای دخالتهای بیشتر چین خواهد بود. کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ، 18 تیر با مرده خواندن طرح استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین سعی در فرونشاندن خشم معترضان داشت، اما به نظر می رسد شهروندان هنگ کنگی همچنان عصبانی هستند.

معترضان خواهان لغو رسمی این طرح از مجلس هستند. لام گفته که این طرح که ماه گذشته در واکنش به اعتراضات به تعلیق درآمد، در انتهای جلسه مجلس که در جولای به سرانجام می رسد، منقضی خواهد شد. اندکی بعد از کنفرانس خبری معترضان با فریاد بازی با کلمات از برگزاری تظاهرات مجدد درصورت ممانعت وی از قبول درخواستها معترضان خبر دادند.

از سوی دیگر پکن از نزدیک شدن بیش از اندازه آمریکا به هنگ کنگ و استفاده از ناآرامی های اخیر در این منطقه به نفع خود و در جنگ تجاری با پکن ناراحت است.

چین حتی با احضار سفیر آمریکا در پکن مراتب اعتراض خود را به دخالت آمریکا در امور هنگ کنگ ابراز کرد. ادامه اعتراضات با وجود تعلیق طرح استرداد مجرمین، سفر سفیر آمریکا در پکن به منطقه مورد مناقشه تبت و تحرکات نظامی آمریکا در دریای چین جنوبی اتفاقاتی است که به سادگی نمی توان از آن گذر کرد.

با اینحال پکن سعی دارد هوشمندانه این چالش را مدیریت کند و حتی اخباری مبنی بر طرح ین برای توافق با هنگ کنگ نیز شنیده می گردد، اما نکته ای که نگرانی بعضی کارشناسان را به همراه داشته این است که درصورت ادامه ناآرامی ها و فروکش نکردن اعتراضات، شاید صبر پکن نیز لبریز شده و برخورد خصمانه تری با معترضان داشته باشد. استفاده از زور در منطقه ای که به یکی از نقاط آرام و امن تجاری جهان شناخته می گردد می تواند نتایج غیرقابل پیش بینی را به همراه داشته و برای هر دو طرف خطرناک باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، دلایل ادامه ناآرامی ها در هنگ کنگ و آنالیز احتمال نقش آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، دلایل ادامه ناآرامی ها در هنگ کنگ و آنالیز احتمال نقش آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید