کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی میناب نخستین اولویت است

به گزارش خبرنگاران، هوشنگ ملایی عصر دوشنبه در آخرین نشست مطبوعاتی در سال 97 در مورد بارندگی های اخیر در استان و میزان و حجم آبگیری عنوان نمود: متوسط بارندگی از ابتدای سال تا کنون میزان 155 میلیمتر بوده که نسبت به دوره دراز مدت 9 درصد رشد داشته که نسبت سال گذشته رشد 230 درصدی را نشان می دهد.

کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی میناب نخستین اولویت است

وی در ادامه گفت: در بارندگی های اخیر بستک با میزان بارش 71 میلیمتر بیشترین و شهرستان جاسک با متوسط بارش 7.6 کمترین میزان بارندگی را داشته است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به میزان حجم سدها و تاثیر بارندگی امسال در ذخیره سازی اضافه کرد: میزان آب گیری سد استقلال 95 میلیون مترمکعب و سدشمیل و نیان 47 میلیون مترمکعب است. این درحالی است که سد میناب 250 میلیون مترمکعب و شمیل و نیان 100 میلیون مترمکعب ظرفیت دارند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان توضیح داد: احتیاج آبی استان هرمزگان در بخش کشاورزی یک ونیم میلیارد مترمکعب و برای شرب 170 میلیون مترمکعب است.

ملایی اظهار کرد: سه میلیارد مترمکعب بیلان منفی آب زیرزمینی در استان است که 36 نقطه برای احداث سدهای کوچک با هدف تقویت آبخوان به ظرفیت 500 هزار تا شش میلیون مترمکعب در بالا دست دشت های با بیلان منفی شناسایی شده اند.

وی در مورد اهم برنامه های اجرا شده در سال گذشته اذعان داشت: فاز نخست طرح نوسازی خط انتقال آب میناب بندرعباس به طول 17 کیلومتر، تامین آب شرب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان با توجه به کمبود موجود، بهره برداری از سه هزار هکتارشبکه شمالی دشت میناب و طرح سد تغذیه مصنوعی شمیل و آشکارا سد تغذیه بنو در پارسیان که یاری به بهبود آبخوان های بود از مهمترین برنامه های اجرایی در سال گذشته بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در ادامه سخنان خود درخصوص برنامه های پیش بیینی شده سال آینده اعلام کرد: آبگیری از سد سرنی با ظرفیت 60 میلیون مترمکعب، طرح ساماندهی رودخانه رویدر، انتقال آب از چشمه سبزپوشان حاجی آباد با پیشرفت 75 درصد فعلی و سرمایه گذاری 25 میلیارد تومانی و بهره مندی 700 هکتار از اراضی پایین دست و جلوگیری از هدررفت 30 درصدی آب به بهره براری می رسد.

ملایی اضافه کرد: همچنین فاز دوم شبکه مرکزی میناب به مساحت هشت هزار هکتار، طرح انتقال آب به بخش یکدار جاسک برای تحت پوشش قرار دریافت 1500 هکتار اراضی و سد تغذیه دشت لاور میستان با 9 میلیارد تومان نیز در سال آینده به بهره برداری می رسد.

این مقام مسئول یاداور شد: 36 نقطه برای احداث سدهای کوچک با ظرفیت 500 هزار مترمکعب تا شش میلیون مترمکعب شناسایی شده اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در سرانجام با شااره به تر سال بودن سال 97 گفت: امیدواریم که در سال آینده مانند امسال بارش های بصورت نرمال داشته و بتوانیم سال خوبی را پشت سر بگذاریم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی میناب نخستین اولویت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی میناب نخستین اولویت است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید