ورزش کرمان در سالی که گذشت

حوزه ورزش استان کرمان در سال 97 مانند سایر حوزه ها، روز های پُر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت.

ورزش کرمان در سالی که گذشت

محمدتقی امیری خراسانی، مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار، گفت: سال 97 همچون سال های گذشته، یکی از سال های پرچالش ورزش برای استان کرمان بود.

وی اضافه کرد: شاید ویژه ترین بحث ورزش استان و رویدادی که برای ورزش کشور و آسیا رخ داد، هجدهمین دوره بازی های آسیایی و پاراآسیایی 2018 جاکارتای اندونزی بود که الحمدلله استان کرمان با حضور 23 نماینده به این بازی ها و کسب 3 مدال طلا و 6 نقره بهترین کاروان ورزشی استان کرمان در ادوار تاریخ (چه از بعد کمیت و چه کیفیت) را داشت.

امیری خراسانی برگزاری رقابت های بین المللی کاراته و تور بین المللی دوچرخه سورای را از دیگر رخداد های خبری استان طی سال 97 عنوان و توضیح داد: مسابقات بین المللی کاراته، در دو بخش دختران و پسران برای اولین بار در کرمان رخ می داد، آن هم، کاراته ای که استان کرمان در گذشته ای نه چندان دور، قطب این ورزش بوده و از نظر ما هنوز هم هست و باید به آن صندلی اصلی خود برسد.

وی یادآور شد: دومین تور بین المللی دوچرخه سورای با عنوان ولایت نیز بعد از 10 سال وقفه در استان رخ می داد، از آنجایی که، ما در دوچرخه سواری هم، قطب هستیم و با وجود بزرگانی چون: علی زنگی آبادی (که بعد از انقلاب، اولین مدال طلای بازی های آسیایی را برای کاروان جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد)، لذا امیدواریم این مسابقات بین المللی استمرار داشته باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان، قهرمانی تیم بسکتبال مس کرمان در لیگ دسته یک، نایب قهرمانی تیم فوتسال بانوان مس رفسنجان، قهرمانی تیم تنیس روی میز شهرداری شهربابک در لیگ برتر و ... را از دیگر اتفاقات خوب ورزشی استان طی سالی که گذشت، برشمرد.

امیری خراسانی بیان داشت: بحث سال جاری ما، برگزاری بازی های بین المللی بود که الحمدلله به این هدف رسیدیم و باید ادامه داشته باشد.

وی گفت: افتخارآفرینی و عملکرد مناسب در بازی های آسیایی و پاراآسیایی جاکارتا نیز هدف دیگری بود که خدارا شکر این رخ داد.

امیری خراسانی اضافه کرد: کسب افتخارآفرینی در سطوح ملی که از طریق باشگاه ها و ورزشکاران ما رخ داد، همگی خوب است، ولی شاید یکی از بزرگترین اهدافی که داشتیم، توسعه ورزش و درگیر کردن مردم در ورزش و رسیدن به رتبه ی ای تک رقمی در این بحث بود.

وی توضیح داد: بر اساس آمار ورزشکاران سازمان یافته، از سوی هیئت پزشکی ورزشی که یک آمار دقیق و ثابت شده است، در سال 95 ما حدود 65 هزار ورزشکار سازمان یافته داشته ایم، در سال 96، این میزان به 75 هزار نفر رسید و بر اساس این آمار، تا آخر بهمن ماه، حدود 104 هزار نفر ورزشکار سازمان یافته داشته ایم که، این یک رشد خیلی خوبیست و امیدوارم برای سال آینده افزایش چشمگیری تری داشته باشیم.

امیری خراسانی بیان داشت: دومین نکته مورد بحث ما این بود، در سال 97، رتبه تک رقمی را برای ورزش به دنبال داشته باشیم، بدین منظور، از سال 95 که ما رتبه 28 در بین 31 استان کشور را داشتیم، سال 96 به لطف خداوند و زحمات همه عزیزان، ما به رتبه سیزدهم رسیدیم و با گزارشی که از دوستان داشتیم، در یازده ماه سال جاری به رتبه نهم رسیده ایم، که امیدواریم با گزارشات نهایی بتوانیم این رتبه را تا سرانجام سال حفظ کنیم.

وی یادآور شد: امیدوارم با خداقوتی که به تمام دست اندرکاران حوزه ورزش دارم، برای سال 98 همین جهت ارتقاء پیدا کند و این اتفاقات خوب مخصوصاً در شهرستان ها با توجه به محرومیت های خاص و استعداد های بیشترشان رخ دهد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان تأکید کرد: به جرأت می توانم بگویم نسبت به سال های گذشته ما به شهرستان ها از نظر مادی و معنوی رسیدگی بیشتری داشتیم.

دکتر امیری خراسانی گفت: درست است که این میزان یاری ها به چشم نمی آید، ولی بر اساس اسناد و مستندات، ما می توانیم بگوییم در این دو سال، بیشترین یاری ها را به شهرستان ها داشته ایم و حداقل رؤسای ادارات شهرستان ها و بعضی هیئت های ورزشی می توانند شهادت دهند و این را تأیید نمایند.

وی اضافه کرد: با این حال، با اینکه گفتیم یاری بیشتری کردیم، اما حق ورزش شهرستان ها هنوز احقاق نشده و امیدواریم در سال 98، اتفاقات بهتری به ویژه برای حوزه پر استعداد شهرستان های استان کرمان اتفاق بیفتد.

دکتر امیری خراسانی پیشاپیش سال جدید را به همه هموطنان به ویژه هم استانی ها تبریک و تهنیت گفت و برایشان در سال پیش رو آرزوی سلامتی و موفقیت کرد.

ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ورزش کرمان در سالی که گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش کرمان در سالی که گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید