نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می گردد

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی در مراسم تکریم و معارفه دبیران قدیم و جدید شورای آموزش داروسازی و تخصصی اضافه کرد: بر اساس نظرخواهی از اساتید دانشگاه ها از بین بسته های تحول، بسته حرکت دانشگاه های نسل سوم برجسته تر بود. ارتباط بین دانشکده های داروسازی و صنعت دارو می تواند در شکل گیری این برنامه نقش بارزی داشته باشد.

نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می گردد

لاریجانی با بیان اینکه در حوزه علوم پزشکی بیشترین شرکت های دانش بنیان با فناوری پیشرفته در زمینه داروسازی بوده و بیشترین فراوریات دانش بنیان در این حوزه است، گفت: لازم است از تجربیات دکتر اصغری در زمان تصدی بالاترین سطح داروسازی کشور استفاده گردد و بحث ارتباط داروسازی دانشگاهها با صنعت دارو را توسعه پیدا کند.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد فرصت استثنایی است برای اینکه بتوانیم مدلی از حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم را پیاده کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تحولی در تحصیلات تکمیلی، خصوصا مقطع دکتری تخصصی ایجاد کنیم، یکی از راه ها این است که دانشجویان سریعتر وارد بسترهایی شوند که بعدها می خواهند در آن کار نمایند. فیلد دانشجویان داروسازی، صنعت دارو است و باید این ارتباط برقرار گردد.

وی اعلام کرد: کسی که در مقطع دکتری فارغ التحصیل می گردد نباید دنبال شغل باشد، بلکه خود این افراد باید اشتغال زایی نمایند. برخی گزارش ها نشان می دهد فارغ التحصیلان دکترایی که در زمینه رشته تحصیلی خود کار می نمایند تعدادشان اندک است و این موضوع جای نگرانی است.

لاریجانی با اشاره به ماموریت دبیرخانه شورای آموزش داروسازی مبنی بر ترسیم نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو، گفت: این ارتباط باید به نحوی باشد که افراد از مباحث و محیط های علمی دور نشوند، بلکه مباحث بخش صنعت نیز وارد این فضای علمی بگردد.

وی تاکید نمود: باتوجه به نیروی انسانی پرتوانی که در رشته داروسازی داریم می توانیم این نقشه راه را در کشور اجرایی کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم توسعه تعاملات بین المللی در حوزه داروسازی تاکید نمود و گفت: بسترهای خوبی برای توسعه دانش و صنعت داروسازی کشور به کشورهای منطقه وجود دارد. برخی از کشورهای منطقه حتی یک کارخانه داروسازی نیز ندارند، در حالی که در ایران 140 کارخانه داروسازی وجود دارد.

وی گفت: این ظرفیت بالایی است برای تربیت دانشجویان در فیلد تخصصی و از اداره امور هیئت علمی هم خواسته شده که دانشجویان دکترای تخصصی پس از فارغ التحصیلی بتوانند در شرکت های دانش بنیان مامور شوند.

لاریجانی بر لزوم گنجاندن دروس مرتبط با کارآفرینی برای دانشجویان دکتری تخصصی تاکید نمود و گفت: این دوره در دانشگاه علوم پزشکی مجازی در حال آماده سازی است. این آموزش ها در داروسازی بسیار لازم است چرا که داروساز ها باید در بازاریابی، شناخت بازار، فراوری و آنالیز بازار بتواند نقش آفرینی کند.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیل دکتری نباید جویای کار باشد، بلکه باید کارآفرین باشد گفت: با نگاهی به روند رشد کشورهای پیشرفته می بینیم به همان میزان که ارتقای علمی داشته اند، بخش صنعتشان نیز ارتقا یافته است. در کشور ما نیز باید متناسب با توسعه آموزش و تحقیقات صنعت دانش بنیان نیز ارتقا یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دکتر اصغری به عنوان دبیر شورای مشاورین منصوب شده گفت: این شورا بازوی مشورتی مهمی برای معاونت آموزشی است چرا که برخی مباحث و سیاست های حوزه آموزش لازم است قبل از بحث در شوراهای معاونت مانند شورای مدیران مورد کارشناسی قرار گیرد.

وی اضافه نمود: لازم است مسائل با نظر کارشناسی مسئولین از حوزه های مختلف مورد آنالیز قرار گیرد. این جلسه با کیفیت خوب با موضوعات مختلف پیش برود و مدیران حوزه نیز موضوعات را در این جلسه مطرح و مورد کار کارشناسی قرار گیرد.

بر اساس حکم دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا اصغری رئیس سابق سازمان غذا و دارو به عنوان دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی منصوب شد. دکتر محمد شریف زاده که پیش از این مسئولیت این دبیرخانه را برعهده داشت هم اکنون به عنوان مشاور در شورای مشاورین معاونت آموزشی حضور دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید