لنز چشم یکبار مصرف را در توالت نیندازید!

کارشناسان محیط زیست در آمریکا می گویند که انداختن لنزهای یکبار مصرف چشم به داخل توالت باعث افزایش آلودگی پلاستیکی آب ها می گردد.

لنز چشم یکبار مصرف را در توالت نیندازید!

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان دریافته اند که حدود 15 تا 20 درصد از افرادی که در آمریکا از لنز یکبار مصرف چشم استفاده می نمایند، آنها را پس از استفاده در توالت یا دستشویی می اندازند.

تحقیق کارشناسان دانشگاه دولتی آریزونا نشان می دهد که این مواد پلاستیکی در فاضلاب تصفیه خانه های آب جمع و بعد در مزارع پخش گردیده و سبب افزایش آلودگی پلاستیکی محیط زیست می گردد.

حدود 45 میلیون نفر در آمریکا از لنز استفاده می نمایند و این آمار در کشورهای دیگر متفاوت است مثلا بین 5 تا 15 درصد از جمعیت اروپا از لنز چشم استفاده می نمایند.

در 10 سال اخیر استفاده از لنزهای یکبار مصرف که از پلاستیک بسیار نرم ساخته گردیده رواج پیدا نموده است. این لنزها روزانه، هفتگی یا ماهانه دور انداخته می شوند.

این مطالعه تازه نشان می دهد که هر سال در آمریکا حداقل 14 میلیارد لنز دور انداخته می گردد که در مجموع سالی 200 هزار کیلوگرم پلاستیک به زباله های پلاستیکی اضافه می گردد.

نویسندگان این تحقیق دریافتند که حدود 15 تا 20 درصد این افراد، لنزهای خود را به داخل دستشویی یا توالت می اندازند که بیشتر آن در تصفیه خانه های آب جمع می گردد.

مواد فاضلاب در نهایت به لجن تجزیه گردیده تبدیل می گردد که به عنوان کود کشاورزی استفاده می گردد. نویسندگان این تحقیق تخمین زده اند که حدود 13 هزار کیلوگرم لنز پلاستیکی چشم از این راه وارد محیط زیست می گردد.

پروفسور رالف هالدن از مرکز مهندسی سلامت محیط زیست ایالت آریزونا در این باره گفت: این مواد پلاستیکی در جریان تصفیه آب باقی می ماند و بخشی از لجن فاضلاب می گردد. ما می دانیم که باران می تواند این مواد را از سطح زمین شسته و آب های سطحی آنها را به دریاها و اقیانوس ها برساند.

محققان نگران هستند که انباشت این سموم در محیط، زندگی موجودات آسیب پذیر مانند کرم ها و پرندگان را به خطر بیاندازد.

پروفسور هالدن می گوید: وقتی کرم های خاکی از خاک تغذیه می نمایند و پرندگان این کرم ها را می خورند، ما شاهد همان اتفاقی خواهیم بود که ضایعات پلاستیکی بر سر آبزیان اقیانوس ها آورده و به همین ترتیب وارد زنجیره غذایی انسان هم می گردد.

لنزهای چشم اغلب از موادی چون پلاستیک شفاف آکرولیک، سیلیکون و فلوئوروپلیمر تشکیل گردیده تا پلاستیک بسیار نرمی ساخته گردد که اجازه عبور اکسیژن را بدهد.

محققان برای آنالیز تاثیر عملکرد سیستم های بازیافت آب فاضلاب، پنج پلیمری را که در اغلب لنزهای چشم استفاده می گردد در معرض میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی قرار دادند.

وارون کلکار، یکی از نویسندگان این تحقیق می گوید: میکروارگانیسم های موجود در مراکز تصفیه آب، ساختار این لنزها را تغییر می دهد. وقتی پلاستیک استحکام ساختارش را از دست می دهد به قطعات بسیار ریز میکروپلاستیک تبدیل می گردد.

این محققان از تولیدنمایندگان لنزهای چشم می خواهند تا در بسته بندی محصولات خود، مصرف نمایندگان را در مورد نحوه صحیح دور انداختن آن هدایت نمایند.

پروفسور هالدن می گوید: راه ساده حل این مشکل این است که از مردم بخواهیم که لنز چشم را در توالت یا دستشویی نیندازند.

این تحقیق در جلسه انجمن مواد شیمیایی آمریکا در بوستون آمریکا مطرح گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لنز چشم یکبار مصرف را در توالت نیندازید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنز چشم یکبار مصرف را در توالت نیندازید!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید