راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور چیست؟

جدا از دلایل سرانه پایین مطالعه در کشور، برای حل آن راهکارهای مختلفی وجود دارد.

راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور چیست؟

جلال صابری نژاد مدیر مسئول انتشارات آریترین، در مصاحبه با خبرنگار در خصوص کاهش سرانه مطالعه در کشور گفت: مسئله کتاب و و کتابخوانی مسئله مهمی است که باید به وسیله آسیب شناسی اجتماعی به عنوان یک معضل فرهنگی به آن پرداخته گردد. می توانیم از دهه هشتاد و نود آمار بگیریم و میزان سرانه مطالعه را به دست بیاوریم. سازمان هایی مثل آموزش و پرورش در این زمینه نقش محوری دارند.

وی اضافه کرد: در کنار میزان سرانه مطالعه در کشور مسائلی مانند قیمت کتاب هم در بحث کتابخوانی مطرح می گردد. مسائل اقتصادی می تواند در میزان کتابخوانی در کشور دخیل باشد. علت دیگر سرانه پایین مطالعه در کشور نوع کتاب هایی است که در بازار کتاب وجود دارد. بازار کتاب از کتاب هایی اشباع شده است که رمان های خارجی هستند.کتاب خوب هم در بازار کم شده است و ما به عنوان خواننده کتاب دنبال کتاب خوب هستیم.

مدیر مسئول انتشارات آریترین با اشاره به اینکه تغییر سلیقه پدر و مادرها در زمینه مطالعه کتاب روی چگونگی مطالعه فرزندانشان تاثیر گذاشته است، اعلام کرد: فرهنگ خانواده های ما در زمینه کتابخوانی روی چگونگی مطالعه فرزندان خانواده تأثیر می گذارد. به غیر از این در دسترس نبودن کتابخانه های عمومی در بعضی از شهرستان ها هم بر کاهش سرانه مطالعه در کشور تاثیر گذاشته است. مطالعه کتاب های صوتی الکترونیک را هم می توان جزو کتابخوانی حساب کرد.

صابری نژاد با اشاره به اینکه الان نیمی از جامعه ایرانی جامعه الکترونیک است، اظهار کرد: اکثر مخاطبان نسل جوان به فضای الکترونیکی مراجعه کردند و فضای مجازی را فضای مطالعه خود قرار دادند. در میان کتاب های الکترونیکی هم کتاب خوب وجود دارد . از هر دو مسیر کتاب های کاغذی و ایبوک می توانیم فرهنگ کتاب و کتابخوانی را توسعه بدهیم. البته باید الگوبرداری های جدیدی گردد و سیاست های جدیدی را جایگزین سیاست های قبلی در زمینه کتاب و کتابخوانی کنیم.

وی ادامه داد: حتماً باید برنامه ریزی جامعی در زمینه کتابخوانی گردد؛ الان ما در کشورهای پیشرفته رشد کتابخوانی داریم. شهرداری ها به عنوان یک مرکز فرهنگی شعاری در سطح شهر در زمینه کتاب و کتابخوانی ندارند. توجه به این ضعف بسیار مهم است و شهرداری ها می توانند در شعارهای زیباسازی و فرهنگی از مقوله کتاب و کتابخوانی استفاده نمایند. این مسئله در مدارس هم دیده می گردد و روی دیوار مدارس مطلبی درباره کتاب و کتابخوانی نمی بینیم.

مدیر مسئول انتشارات آریترین با اشاره به نقش صدا و سیما در زمینه ترویج کتابخوانی توضیح داد: چون صدا و سیما نقش کاربردی در زمینه ترویج کتابخوانی دارد، برنامه هایی مانند شابک در آن می تواند توسعه پیدا کند. می توانیم مستندهایی درباره نقش کتاب و بزرگان و اساتید تهیه کنیم و از رسانه پخش کنیم. این مسئله می تواند تأثیر بسیار زیادی در فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید