دیدار مکرون با 64 روشنفکر درباره بحران جلیقه زردها

رئیس جمهور فرانسه، 18 مارس به منظور یافتن راهی برای بحران جلیقه زردها با شماری از روشنفکران این کشور دیدار کرد.

دیدار مکرون با 64 روشنفکر درباره بحران جلیقه زردها

در این جلسه که در کاخ الیزه برگزار گردید، امانوئل مکرون آخرین شنبه اعتراضی جلیقه زردها -که به خشونت کشیده شده- را استبداد اقلیت نامید و گفت که وی به دنبال یافتن راهی برای تقویت دموکراسی است.

مکرون گفت: باید فرمی از دموکراسی توافقی را بنا کنیم که فقط مخصوص مواقع انتخابات نباشد.

رئیس جمهور فرانسه افزود: ایده پشت سر افراطی ترین جلیقه زردها رد هر نوع مشروعیت و مرجعیت قدرت است.

او همچنین در پاسخ به نقدها از قدرت عمودی و از بالا به پایین ریاست جمهوری که مسبب ایجاد نارضایتی شده است، بدنه نیروهای واسط جامعه را منعطف خواند و گفت: اگر این ساختار سلب و غیرمنعطف بود، من را اینجا جلوی خودتان نمیدیدید.

مکرون همچنین احتمال بازنگری در مبانی قانون جدایی دین از دولت مصوب سال 1905 را رد کرد و درباره نقش اسلام در فرانسه گفت: ما یک مسئله با اسلام داریم به ویژه درخصوص نهادهایی که مروج اسلام سیاسی ناسازگار با جمهوری هستند. ما تسلیم آنان نخواهیم شد. به طور اخص در مدارس، اما در عین حال این رابطه را باید مسالمتآمیز سازیم.

در این جلسه که 4 ساعت به طول انجامید و به صورت زنده پخش میشد، اقتصاددانان، جامعهشناسان، ریاضیدانان، اقلیمشناسان و فیلسوفان سرشناس فرانسوی حضور داشتند و نقدها خود را مطرح کردند.

شماری از روشنفکران چپگرا از جمله فردریک لوردون، اقتصاددان، به دلیل انتقاد از سیاستهای امانوئل ماکرون دعوت شرکت در جلسه را رد نموده بودند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دیدار مکرون با 64 روشنفکر درباره بحران جلیقه زردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار مکرون با 64 روشنفکر درباره بحران جلیقه زردها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید