خمره ساسانی به دست آمده از کاوش های دشت ورامین مطالعه و مرمت شد

خمره ای مربوط به دوران ساسانی از بزرگ ترین اشیای به دست آمده از کاوش های باستان شناسی دشت ورامین در بخش سفال پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شد.

خمره ساسانی به دست آمده از کاوش های دشت ورامین مطالعه و مرمت شد

به گزارش میرثا آریا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه علیمیرزایی مسئول بخش سفال گروه پژوهشی حفاظت و مرمت، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی، امروز یکشنبه 15 اردیبهشت 98، با اعلام این خبر گفت: بدنه این خمره که ارتفاع حدود 130 سانتیمتر دارد از استحکام بسیار خوبی برخوردار است که نشانه درصد سیلیس بالا و پخت مناسب و کامل آن است.

او با بیان اینکه تغییرات دمای پخت و ابعاد بزرگ شی موجب شده که رنگ بدنه در قسمت خارجی از نخودی تا قرمز متغییر باشد توضیح داد: داخل خمره لکه های ناشی از فعالیت قارچ دیده می گردد که احتمال نگهداری مواد آلی در آن را بالا می برد.

علیمیرزایی اضافه نمود: مطالعه فنی ساختار و رسوبات بدنه، آنالیز احتمال ترکیبات آلی در داخل آن از جمله اقداماتی است که در راستای پاکسازی و مرمت این شئ با همکاری سایر بخش های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی -فرهنگی انجام گرفته است.

منبع: میراث آریا

به "خمره ساسانی به دست آمده از کاوش های دشت ورامین مطالعه و مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خمره ساسانی به دست آمده از کاوش های دشت ورامین مطالعه و مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید