جزئیات مهم اقدامات شاهزاده احمد بن عبدالعزیز علیه بن سلمان

یک مشاور سیاسی مشهور جزئیات مهمی را از شکل گیری روابط شاهزاده احمد بن عبدالعزیز با اعضای خاندان سعود و شیوخ منطقه القصیم عربستان علیه پسر برادرش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فاش کرد.

جزئیات مهم اقدامات شاهزاده احمد بن عبدالعزیز علیه بن سلمان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک سایت خبری - تحلیلی عربی در گزارشی به آنالیز اختلافات داخلی در درون خاندان سعودی در سایه زمامداری سلمان بن عبدالعزیز شاه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در عربستان پرداخت و نوشت: یک مشاور سیاسی مشهور جزئیات مهمی را فاش کرد که نشان می دهد شاهزاده احمد بن عبدالعزیز درحال برقراری روابط با اعضای خاندان سعودی و شیوخ القصیم علیه پسر برادرش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.

این سایت بدون ذکر نام به نقل از این مشاور سیاسی مشهور اضافه نمود: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از دستگاه بی سیم کدگذاری شده استفاده می نماید و دستیاران و همکارانش نیز برای ارتباط با او از همین دستگاهها دارند.

این مشاور گفت: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز در کوشش است تا با اعضای خاندان سعودی هماهنگ گردد و شیخ العبیکان و خالد الرویضان نقش روابط عمومی را بازی می نمایند. آنها در کاخ شاهزاده احمد بن عبدالعزیز هفته گذشته در حضور فردی از منطقه القصیم گردهم آمدند و به خالد الرویضان ماموریت دادند تا به وسیله بیروت برای دیدار با روزنامه نگاران و افراد بانفوذ به اروپا سفر کند. بهانه برای سفر به اروپا خرید اسب برای شاهزاده احمد بود. اما درخصوص العبیکان، از او خواسته شد تا با گروهی از اعیان منطقه القصیم به طور فردی ملاقات کند تا شک و تردیدی متوجه وی نگردد.

این مشاور اضافه نمود: شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از ترکی آل الشیخ ناراحت شده و او را سگ بن سلمان توصیف نموده است زیرا ترکی آل شیخ به چندین تماس شیوخ منطقه القصیم بی توجهی نموده است. این شیوخ در تماس از ترکی آل شیخ خواستند که فاصله ایجاد شده را کاهش دهد.. شاهزاده احمد هماهنگی با این شیوخ علیه بن سلمان را شروع نموده و العبیکان را مامور این کار نموده است.

اختلاف شاهزاده احمد بن عبدالعزیز با سیاست ملک سلمان و محمد ولیعهد او در مدیریت عربستان مشهور است؛ با وجود اینکه شاهزاده احمد برادر ملک سلمان و آخرین برادر از هفت برادر سدیری بعد از برادرش سلمان به شمار می رود.

شاهزاده احمد پیشتر از عملکرد سیاسی زمامداری برادرش سلمان و فرزندش محمد در جریان حضورش در لندن انتقاد نموده بود.

فایلی ویدئویی در آن موقع منتشر شد که نشان می دهد بعضی از تظاهرات نمایندگان در لندن شعارهایی علیه حکومت خاندان سعودی و سیاست های آنها از جمله خاندان سعودی سرنگون باد سرمی دادند که شاهزاده احمد با تظاهرات نمایندگان وارد گفت وگو شد و به آنها گفت: خاندان سعودی چه ربطی به این شعار شما دارند. خاندان سعودی دستی در آنچه در آنجا روی می دهد، ندارند بلکه یک سری افراد ذیربط هستند که آنها مسئول هستند.

وی اضافه نمود: باید روی این سخن با مسئولان کنونی شاه و ولیعهد او باشد. شاهزاده احمد سپس ابراز امیدواری کرد که جنگ علیه یمن انتها یابد.

نکته قابل توجه این است که شاهزاده احمد این سخنان را جلوی چشم محمد بن نواف آل سعود سفیر عربستان در لندن می گفت که همراهش بود.

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز آل سعود متولد سال 1942 و فرزند سی و یکم ملک عبدالعزیز است.

شاهزاده احمد از شاخه سدیری است که بیشترین نفوذ را در خاندان حاکم سعودی دارد. آنها فرزندان ملک عبدالعزیز شاه سعودی از همسرش حصه دختر احمد سدیری هستند. آنها ملک فهد، شاهزاده سلطان، شاهزاده ترکی، شاهزاده نایف، شاهزاده عبدالرحمن و سلمان بن عبدالعزیز شاه کنونی عربستان هستند.

شاهزاده احمد مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی دارد و به مدت 37 سال معاون وزیر کشور بود و چهار سال مسئول اماکن مقدس در مکه مکرمه بود. او از 18 ژوئن سال 2012 تا پنجم نوامبر سال 2012 میلادی پست وزارت کشور عربستان را به دست گرفته بود.

شاهزاده احمد دوبار از سلسله مراتب تاج و تخت به پایین کشیده شد. نخستین بار ملک عبدالله برادر کوچکترش شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز را بر او مقدم شمرد. دومین بار نیز وقتی بود که سلمان شاه کنونی تصمیم گرفت که قدرت را به نسل نوادگان یعنی شاهزاده محمد بن نایف وزیر کشور سابق منتقل کند که به مدت دو سال ولیعهد و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد بود و سپس خود محمد ولیعهد شد.

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز در نوامبر گذشته و پیش از شروع موج بازداشت ها از جمله بازداشت 11 شاهزاده و دهها وزیر و بازرگان سعودی خاک عربستان را ترک کرد. ولید بن طلال از مشهور ترین شاهزادگان بازداشتی بود.

شاهزاده احمد به میانه روی مشهور است و دوستدار طبیعت و شکار است و مقبولیت گسترده ای در بین شیوخ و ریش سفیدان قبایل عربستان دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جزئیات مهم اقدامات شاهزاده احمد بن عبدالعزیز علیه بن سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مهم اقدامات شاهزاده احمد بن عبدالعزیز علیه بن سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید