تبعات روانی سندروم اردک را جدی بگیرید ، علائم یک اختلال روحی

یک روانشناس، نسبت به تبعات بروز سندروم اردک در بین بعضی از جوانان و دانشجویان هشدار داد.

تبعات روانی سندروم اردک را جدی بگیرید ، علائم یک اختلال روحی

زینب احمدی، در مصاحبه با خبرنگار مهر، گفت: سندروم اردک یک مشکل روحی در بین بعضی جوانان و دانشجویان است که رواج زیادی هم پیدا نموده است.

وی با عنوان این مطلب که سندروم اردک به عنوان یک اختلال روحی رسمی در نظر گرفته نشده است، اضافه نمود: این سندروم به طور گسترده ای در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان مشاهده می گردد.

احمدی ادامه داد: اصطلاح سندروم اردک برای نخستین بار توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد بعد از آنالیز پست های مجازی چند دانشجو که خودکشی نموده بودند، ابداع شد.

وی شرح داد: اگر به شنا کردن اردک در آب توجه کنیم ما تنها قسمتی از بدن او را می بینیم که به آرامی بر روی آب در حال حرکت است، در حالی که متوجه تقلای این اردک که با کوشش پاهای خود را تکان می دهد تا حرکت کند، نمی شویم. افراد مبتلا به این سندروم بر آن هستند تا از بیرون و در ظاهر آرام به نظر برسند و شادی و آرامش خود را به نمایش بگذارند، اما در واقع درون خود اقیانوسی طوفانی دارند.

احمدی با بیان این مطلب که این سندروم به دلایل مختلفی رخ می دهد، اضافه نمود: برای مثال فرد برای اولین بار است که به دور از خانواده زندگی می نماید، افزایش فشار اجتماعی روی فرد، تشویق فرد به رقابت بیشتر، کمال گرایی بیش از حد، حمایت ها و محافظت های بیش از حد خانواده و مواردی از این دست می تواند از علل ابتلاء به سندروم اردک یا Duck syndrome باشد.

این روان درمانگر گفت: اعتماد به نفس پایین، تصویر منفی نسبت به بدن خود، انتقاد بیش از حد از خود و احساس یاس در مقابله با رویدادهای منفی از جمله سایر علل بروز سندروم اردک است. البته علل ابتلاء به سندروم اردک همواره یک دلیل خاص ندارد و ممکن است که عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی هم بر ابتلاء به این سندروم تأثیر گذار باشند.

وی ادامه داد: از آنجایی که سندروم اردک یک تشخیص قطعی نیست، می تواند افسردگی های زیر لایه ای، اضطراب و هر گونه مسائل ذهنی را تحت آنالیز قرار دهد. در واقع نیازمند یک ارزیابی کامل پزشکی و روانشناختی حرفه ای است.

احمدی اضافه نمود: دانشجویانی هم که خودکشی نموده بودند تصاویری شاد یا نقل قول هایی امید بخش از خود منتشر نموده بودند که به ظاهر نشان می داد آنان بسیار شاد و خوشبخت هستند در صورتی که خارج از شبکه های مجازی و در دنیای واقعی با مسائل روحی زیادی دست و پنجه نرم می کردند.

وی گفت: به نظر می رسد سندروم اردک مقدمه ای است برای مسائل روحی جدی تر مانند افسردگی و اضطراب و مرحله اول این بیماری ها محسوب می گردد که معمولاً در واکنش به اضطراب بروز می نماید.

این روانشناس تاکید نمود: در واقع مبتلایان به سندروم اردک، کسانی هستند که کوشش می نمایند تصویری شاد و خوشبخت از خود در فضای مجازی نشان دهند در صورتی که در دنیای واقعی با مسائل زیادی روبرو هستند. اگر کمی به فضای مجازی دقت کنید، متوجه می شوید که متأسفانه افراد زیادی در آن مبتلا به سندروم اردک هستند که به صورت افراطی سعی در شاد نشان دادن خودشان و عکس یا فیلم دریافت از خوش گذرانی های خودشان هستند و این تصویری دور از واقعیت را به افراد نشان می دهد که تبعات روانی و اجتماعی منفی برای جامعه به همراه دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تبعات روانی سندروم اردک را جدی بگیرید ، علائم یک اختلال روحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات روانی سندروم اردک را جدی بگیرید ، علائم یک اختلال روحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید