بی توجهی به بچه ها منجر به اختلال رفتاری می گردد

متخصص و روانشناس بالینی گفت: بچه هایی که مورد غفلت و بی توجهی والدین قرار می گیرند، مستعد ابتلا به اختلال رفتاری موسوم به اختلال سلوک هستند.

بی توجهی به بچه ها منجر به اختلال رفتاری می گردد

ارسیا تقوا در گفت و گو با ایرنا گفت: اختلال سلوک، مجموعه ای از رفتارهای مستمری است که فرد، حقوق اولیه دیگران یا هنجارها را نقض می نماید.

وی اضافه نمود: رفتار بعضی بچه ها که با توجه به روحیات آنان در سنین پایین قابل تعامل ارزیابی نگردد و همچنین رفتارهایی که در صورت تحرک و جنب و جوش بیش از حد به رفتار نامناسب موسوم به اختلال کم توجهی ADHD بیانجامد را به عنوان بیش فعال معرفی می نمایند اما بعضی رفتارها وجود دارد که عمدا بدخواهانه، پرخاشگرانه و خشن به نظر می رسد که فرد دارای این مشخصات را مبتلا به اخلال سلوک می خوانند.

این روانپزشک در تعریف رفتارهای موسوم به اختلال سلوک گفت: رفتار خشن یا پرخاشگرانه، خشونت عمدی با مردم و رفتار بی رحمانه با حیوانات، تخریب اموال دیگران به منظور تفریح، دروغگویی، دزدی، تقلب، نقض حقوق دیگران، غیبت غیرموجه از مدرسه، پیشقدمی در درگیری های فیزیکی، از جمله رفتارهای منتسب به این نوع از اخلال رفتاری است.

  • روند ابتلا به اختلال سلوک

تقوا، ویژگی های فردی، عوامل محیطی، اجتماعی و ژنتیکی را از عوامل موثر در ابتلا به اختلال سلوک مطرح نمود و اضافه نمود: بچه ها دارای خلق و خوی کنترل نشده و بچه ها دارای بهره هوشی پایین تر از حد متوسط به ویژه در زمینه هوش کلامی که از صحبت کردن یا درک کلام دیگران عاجز هستند، در معرض ابتلا به اختلال سلوک قرار دارند.

وی گفت: در بخش عوامل محیطی فردی که مورد بی توجهی و غفلت والدین قرار گرفته و کودک از سوی آنان طرد شده می توان به عوامل مختلفی اشاره نمود. شیوه های تربیتی متفاوت، انضباط خشک و خشن، سوء استفاده جسمی یا جنسی از کودک، عدم نظارت بر کار، خانواده پر جمعیت، تبهکاری والدین، سوء مصرف یا اعتیاد افراد خانواده به مواد، از مواردی است که در ابتلای کودک به اختلال سلوک نقش دارد.

تقوا درباره نقش عوامل اجتماعی در ابتلا به اختلال سلوک گفت: طرد شدن از سوی همسالان، معاشرت با دوستان بزهکار و زندگی در محل های پر از آسیب و خشونت، روند ابتلای کودک به این نوع از اختلال را هموار خواهد نمود.

وی اضافه نمود: در بخش تاثیر عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی فردی، ابتلای یکی از اعضای خانواده به اختلال سلوک، احتمال انتقال این نوع رفتار را در فرزندان افزایش می دهد. در خانواده هایی که والدین معتاد به الکل، مبتلا به اختلالات افسردگی و دوقطبی یا اسکیزوفرنی هستند و نیز والدینی که سابقه اختلال کمبود توجه و بیش فعالی دارند، بروز آن در بین اعضای خانواده شایع تر است.

تقوا توضیح داد: در زمینه فیزیولوژیک نیز افراد مبتلا به اختلال سلوک دارای ضربان قلب کندتر، حساسیت پوستی کمتر و رفتارهای واکنشی و ترس های کمتر هستند.

  • سن ابتلا به اختلال سلوک

این متخصص روانشناس بالینی با بیان اینکه نقطه آغازین اختلال سلوک می تواند از سنین پیش دبستانی بروز کند، گفت: نشانه های قابل ملاحظه برای این نوع بیماری معمولا در اواسط کودکی تا اواسط نوجوانی است. ممکن است اختلال سلوک در بزرگسالان تشخیص داده گردد، اما نشانه های اختلال سلوک معمولا در کودکی یا نوجوانی به وجود می آیند و آغاز بعد از 16 سالگی، نادر است.

تقوا اضافه نمود: روند اختلال سلوک بعد از آغاز، متغیر است. در اکثر افراد این اختلال در بزرگسالی رفع می گردد. خیلی از افراد مبتلا به اختلال سلوک، به ویژه آنانی که از نوجوانی مبتلا شده اند و افرادی که نشانه هایی معدود و خفیف دارند، در بزرگسالی به سازگاری اجتماعی و شغلی کافی می رسند. اما آغاز این اختلال در کودکی، نشانه روند بدتر و خطر بیشتر رفتار تبهکارانه است.

وی گفت: افراد مبتلا به اختلال سلوک در بزرگسالی در معرض خطر اختلالات خلقی، اضطرابی، کنترل تکانه و روان پریشی قرار دارند. بعضی از آنها نشانه های پرخاشگری، تخریب اموال، فریبکاری، تخلف از مقررات از جمله خشونت علیه همکاران، همسر و بچه ها را در محل کار و خانه نشان می دهند.

  • لزوم آموزش مهارت کنترل خشم به بچه ها

این روانشناس بالینی گفت: عدم توانایی کنترل خشم، مقوله ای است که در اختلال سلوک، اختلال نافرمانی یا در بعضی دیگر از مسائل بچه ها و نوجوانان وجود دارد. بنابراین ضروری است والدین در این زمینه آگاهی داشته و مهارت های لازم برای آموزش این مساله به کودک خود را کسب نمایند.

وی اظهارداشت: برای کنترل خشم بچه ها و نوجوانان، حدود 40 فعالیت و شیوه مختلف وجود داردکه با استفاده از آنها، اصول مدیریت احساسات و هیجانات به کودک آموزش داده می گردد. ماز (بازی عبور از مسیرهای پر پیچ و خم)، بازی با کلمات و پازل های حل کردنی از جمله فعالیت هایی است که علاوه بر آموزش، جنبه سرگرمی هم دارد و می تواند برای کودک و نوجوان جذاب باشد.

تقوا یادآور شد: والدین توجه نمایند کودکی که از محبت مادر محروم بوده و از طرفی با دایه ها و مراقبان متفاوت نگهداری و بزرگ شده، معمولا حساس بوده و حتی ممکن است گوشه گیری را ترجیح دهد و کم حرف بار بیاید. در این صورت شکل گیری و روند اختلال سلوک در این دسته افراد به میزان زیادی مشاهده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بی توجهی به بچه ها منجر به اختلال رفتاری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به بچه ها منجر به اختلال رفتاری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید