بلندترین کوه های دنیا را بشناسید

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت، خبرنگاران - الهام مظفری: می توانید تصور کنید روی یکی از این 25 کوه بلند جهان ایستاده اید؟ اگر ارتفاع آن ها را از سطح دریا در نظر بگیریم، اورست بلندترین کوه جهان است. در این صورت، همه بلندترین کوه های جهان در هیمالیا خواهند بود. اما اگر ارتفاع کوه ها را از پایه آن ها و از روی زمین محاسبه کنیم، با اینکه قله کوه کلیمانجارو به اندازه هیچ یک از قله های هیمالیا از سطح دریا ارتفاع ندارد، اما ارتفاع قله آن تا زمین بسیار زیاد خواهد بود. در این مطلب با 25 کوه بلند جهان آشنا خواهید شد.

بلندترین کوه های دنیا را بشناسید

25. پیکو بولیوار

پیکو بولیوار بلندترین کوه ونزوئلاست و 4978 متر ارتفاع دارد. بالای این کوه همواره پوشیده از برف و سه یخچال کوچک است.

24. آتشفشان تاخومولکو

آتشفشان تاخومولکو در سان مارکوس در غرب گواتمالا قرار گرفته است و بلندترین کوه آمریکای مرکزی است که 4220 متر ارتفاع دارد. گزارش های متعددی درباره فوران این آتشفشان اعلام شده که صحت هیچکدام تایید نشده است.

23. راس داشن

راس داشن بلندترین کوه اتیوپی و دهمین کوه بلند آفریقاست. این کوه در پارک ملی کوهستانی سمین واقع شده و ارتفاع آن به 4550 متر می رسد.

22. K2

K2 دومین کوه بلند روی زمین بعد از قله اورست است و در مرز چین و پاکستان قرار گرفته است. به دلیل سخت بودن صعود، به K2 کوه وحشی نیز می گویند. به ازای هر چهار نفری که به قله این کوه رسیده اند، یک نفر مرده است. هیچکس تا به حال در زمستان به این کوه صعود نکرده است.

21. کوه رینیر

کوه رینیر یک کوه آتشفشانی عظیم واقع در 87 کیلومتری جنوب شرقی سیاتل در ایالت واشنگتن در ایالات متحده است و ارتفاع آن به 4392 متر می رسد.

20. کوه کینابالو

کینابالو کوه مشهوری در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیاست و به عنوان پارک ملی کینابالو، یک میراث دنیای حفاظت می گردد.

19. نامچا باروا

نامچا باروا کوهی در هیمالیای تبتی است. طبق تعریف سنتی هیمالیا از رودخانه اینداس تا براهماپوترا کشیده شده، بنابراین نامچا باروا در شرقی رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است و بلندترین قله در نوع خودش است که بیش از 7600 متر ارتفاع دارد.

18. قله بوگدا

قله بوگدا بلندترین کوه در شرق کوه های تیان شان در چین واقع شده و 5445 متر ارتفاع دارد.

17. چیمبورازو

چیمبورازو یک آتشفشان غیرفعال در رشته کوه آند است. آخرین فوران آن در سال 550 میلادی رخ داده است. چیمبورازو با 6268 متر ارتفاع بلندترین کوه اکوادور است.

16. جنگیش چوکوسو

جنگیش چوکوسو بلندترین کوه در سلسله کوه های تیان شان است که 7439 متر ارتفاع دارد. این کوه در مرز چین و قرقیزستان قرار گرفته است.

15. مائونا کیا

مائونا کیا آتشفشانی در جزیره هاوایی است که 4207 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله آن بلندترین نقطه ایالت آمریکایی هاوایی است.

14. نانگا پاربات

نانگا پاربات نهمین کوه بلند دنیا است که در غرب هیمالیا قرار گرفته است و در پاکستان واقع شده و یک قله دیدنی باشکوه دارد.

13. کلیوچوسکایا سوپکا

آتشفشان کلیوچوسکایا سوپکا بلندترین کوه شبه جزیره کامچاتکا در روسیه و بلندترین آتشفشان فعال اوراسیا است.

12. کوه دماوند

کوه دماوند، یک آتشفشان بالقوه فعال و بلندترین قله ایران است که صندلی خاصی در اساطیر ایرانی دارد. این قله در رشته کوه البرز و تقریبا بلندترین آتشفشان آسیاست.

11. مون بلان یا کوه سپید

کوه سپید بلندترین کوه در رشته کوه آلپ، غرب اروپاست و 4810.45 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

10. کوه البروس

کوه البروس یک آتشفشان خاموش در غرب رشته کوه قفقاز در نزدیکی مرز گرجستان است و قله آن، بلندترین نقطه قفقاز، در روسیه است.

9. پونچاک جایا

پونچاک جایا با 4884 متر ارتفاع بلندترین قله کوه کارستنس در استان پاپوآ در اندونزی است.

8. توده کوه وینسون

کوه وینسون قله ای به ارتفاع 4٬892 متر واقع در رشته کوه سنتینل در کوهستان الس ورث در غرب جنوبگان و بلندترین نقطه قاره جنوبگان است.

7. قله اوریزابا

آتشفشان اوریزابا بلندترین کوه مکزیک و سومین قله بلند آمریکای شمالی است. این کوه 5636 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

6. کوه لوگان

کوه لوگان بلندترین کوه کانادا و دومین قله بلند آمریکای شمالی است.

5. قله کریستوبال کولون

کریستوبال کولون بلندترین کوه کلمبیا است و حدود 5700 متر ارتفاع دارد.

4. کوه کلیمانجارو

کلیمانجارو با سه مخروط آتشفشانی کیبو، ماونزی و شیرا، یک کوه آتشفشانی خاموش در پارک ملی کلیمانجارو در تانزانیا و با 5895 متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین کوه آفریقاست.

3. کوه مک کینلی

کوه مک کینلی یا دنالی در آلاسکا، بلندترین کوه ایالات متحده و آمریکای شمالی است که 6194 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

2. آکونکاگوا

آکونکاگوا بلندترین کوه آمریکاست 6960 متر ارتفاع دارد. این کوه در رشته کوه آند در آرژانتین واقع شده و در 112 کیلومتری شمال غربی مندوسا قرار گرفته است.

1. اورست

کوه اورست، بلندترین کوه دنیا است که 8848 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. همچنین بلندترین کوه دنیا از پایه تا قله است. مرز چین و نپال دقیقا از روی این قله عبور می نماید.

منبع: list25

منبع: برترین ها

به "بلندترین کوه های دنیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلندترین کوه های دنیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید