اقتصاد اسیر اقدامات وصله پینه ای است، کشور تصمیم های بزرگ می خواهد

به گزارش وبلاگ گردشگری و مسافرت به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب در مشهد با اشاره به مسائل پیش روی اقتصاد کشور گفت: به طور حتم مسائلی که فعالان اقتصادی با آن دست به گریبان هستند، تماماً از تحریم ها تأثیر نمی پذیرد و مسائل کهنه، مسائل بنیادین و دمل های متورمی در حوزه اقتصاد داریم که تحریم ها عاملی بوده تا با سرعت بیشتری خود را نشان بدهند و در اصطلاح سر باز نمایند.

اقتصاد اسیر اقدامات وصله پینه ای است، کشور تصمیم های بزرگ می خواهد

او با انتقاد از بی توجهی ها به توان بخش مولد کشور، یادآور شد: باید اذعان کنیم که در حال حاضر عمده فرصت ها و سیاست های تشویقی مانند کاهش نرخ تسهیلات، معافیت مالیاتی و مشوق های دیگری از این دست، در کشور ما به کارهای دلالی، واسطه گری مالی و امور غیرمولد تعلق می گیرد. اگر فردی سرمایه ای داشته باشد ترجیح می دهد تا آن را در بانک بگذارد و سودش را بگیرد و حتی از مالیات نیز معاف است اما اگر این پول را بخش مولد سرمایه گذاری کند، سرنوشتش چه خواهد بود؟

شافعی ادامه داد: مؤسسات مالی و اعتباری که در برهه ای سودهای کلان می دادند، وقتی دچار بحران شدند؛ همه حاکمیت دست به دست هم دادند و کوشش کردند تا کسری پول این مؤسسات تأمین شده و سپرده گذاران به پول خود برسند اما اگر یک تولیدنماینده ای که سال ها با صداقت کوشش نموده، دچار مسئله ای بگردد و از عهده پرداخت هزینه ها برنیاید، اخطار، جریمه، محکومیت و حتی زندان در انتظار اوست و کسی هم حالش را نمی پرسد. اگر این روشمان را تغییر ندهیم، حتی اگر هزار اقدام اصلاحی دیگر نیز اعمال نماییم، باز هم به جایی نمی رسیم.

رئیس اتاق ایران با ذکر این سؤال که؛ در ایران منبع خلق ثروت کجاست؟؛ مطرح کرد: منبع خلق ثروت باز هم کارهای مولد یا امور مبتنی بر نوآوری نیست و باز فعالیت های واسطه گری و دلالی نقش اول را در این عرصه دارند و تا این تغییر نکند و بنیان اقتصاد ما بر یک پایه اصولی بنا نگردد؛ همه کوشش های ما در موعد خود به ثمر نمی رسد.

وی مطرح کرد: مالیات و یا بهره بانکی در واقع ابزاری برای رسیدن به اهداف اقتصادی به شمار می آیند اما ما هدف را گم نموده و این ابزارها را به جای هدف نشانده ایم.

شافعی قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار را یکی از قوانین مترقی کشور دانست و با ابراز تأسف نسبت به اجرای محدود این قانون اضافه کرد: گزارش مرکز پژوهش های مجلس می گوید که کمتر از 10 درصد این قانون به اجرا درآمده اما از نظر من به عنوان فعال بخش خصوصی، آنچه به استناد این قانون تاکنون در کشورمان انجام گرفته، بسیار کمتر از آن درصدی است که گفته می گردد.

شافعی گفت: پنج کشوری که اقدام مشابه ایران در زمینه تصویب قانون بهبود فضای کسب وکار انجام داده بودند، طی سال های اخیر موفق شدند فضای کسب وکار خود را بهبود بخشند اما ایران از این گردونه عقب مانده است.

رئیس اتاق ایران خاطر نشان کرد: با این تورم سنگین مقررات، تناقض و درهم پیچیدگی قوانین به نظر می رسد اصلاحات تا 20 سال آینده نیز به نتیجه ای نخواهد رسید.

وی ادامه داد: در کشورهایی که موفق به اصلاح گری شده اند، قوانین گذشته کنار گذاشته شد و گروهی مستقل از بخش های مختلف آمدند و قانونی جدیدی نوشتند و هر آنچه در تضاد با آن بود، کنار گذاشته شد.

شافعی به چالش های فعالان اقتصادی در مواجهه با قوانین و بخشنامه های خلق الساعه پرداخت و گفت: منطق می گوید که در شرایط تحریم، باید ساز و کارهای حمایتی از بخش های مولد اقتصادی فراهم آید و فعالان اقتصادی تسهیلاتی را دریافت نمایند اما به جای آن شاهدیم که مکرر با وضع قوانین و بخشنامه های جدید بندهای تازه ای را به پای فعال اقتصادی می بندیم.

وی خاطر نشان کرد: به دفعات تاکید شده که دولت باید نظر بخش خصوصی را در تصمیمات اقتصادی خود اخذ نماید، همه در حالی است که فقط در دو مورد تاکنون نظر بخش خصوصی برای تصویب قانونی در کشور گرفته شده و اغلب پس از اینکه تصمیمی به مرحله اجرا در می آید و مشکلاتی بروز می نماید، از بخش خصوصی برای برون رفت از دشواری ها نظرخواهی می نمایند.

رئیس اتاق ایران مطرح کرد: به استناد بندهایی از قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار، پیش از تصویب هر قانونی باید آرا و دیدگاه بخش خصوصی در خصوص آن اخذ گردد اما همین تاکید قانونی نیز اجرایی نمی گردد. از سویی هر تغییر در مفاد و رویه های قانونی نیز باید به اطلاع بخش خصوصی برسد اما ببینید که در همین مدت با اعلام قوانین خلق الساعه و اجرایی کردن آن ها، چه شوک هایی به فعالان اقتصادی وارد نموده اند.

شافعی با اشاره به زیرساخت های لازم برای توسعه تجارت در کشور گفت: ما قرار است در آینده اقتصاد منطقه، نقش مهم و سازنده ای ایفا کنیم و در تحقق این مسیر، مهم ترین مسئله ما بحث حمل و نقل کالاهای تجاری است اما مثلاً حدود 20 سال است که حمل ریلی کالا از خراسان به آسیای مرکزی به این بستگی دارد که کشور ازبکستان تصمیم بگیرد که چقدر پنبه ترانزیت کند. بپذیریم که اسیر اقدامات وصله پینه ای شده ایم؛ نمی توان اقتصاد کشور را با این اقدامات سر و سامان داد و اگر چنین گردد همیشه در این گردونه باقی می مانیم و به دور خود می چرخیم.

شافعی یادآور شد: به فعالان اقتصادی مکرر لقب افسران و سربازان اقتصادی را می دهند اما چگونه است که همین افراد متهم می شوند که ارز را می برند و برنمی گردانند. این دوگانگی قابل درک نیست.

وی ابراز امیدواری کرد: کسانی پیدا شوند که جسارت اخذ تصمیم های بزرگ و سخت را در عرصه های اقتصادی کشور داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اقتصاد اسیر اقدامات وصله پینه ای است، کشور تصمیم های بزرگ می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد اسیر اقدامات وصله پینه ای است، کشور تصمیم های بزرگ می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید