افزایش سهم اشتغال روستایی به 23.5 درصد در کشور، 25 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه روستایی

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از تدوین آیین نامه ثبت الکترونیک کردن کلیه اطلاعات مربوط به اشتغال کشور اطلاع داد و گفت: این آیین نامه در کمیسیون اجتماعی دولت در حال آنالیز است و آخرین مراحل خود را طی می نماید.

افزایش سهم اشتغال روستایی به 23.5 درصد در کشور، 25 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه روستایی

به گزارش خبرنگاران، محمد شریعتمداری امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر، با بیان این که عشایر قدم های خوبی در نظام جمهوری اسلامی ایران برای کاهش فاصله طبقاتی و رونق اشتغال روستایی برداشته اند، اظهار کرد: با در نظر دریافت این که دولت سهم خودش را در صندوق پرداخت می نمایند شرایط خوبی فراهم شده تا کارگران و کشاورزان روستایی از بیمه مناسبی در زمینه های مختلفی برخوردار شوند. این بیمه در زمینه های نظیر بازنشستگی، از کار افتادگی و سایر مخاطراتی که کشاورزان و عشایر را تهدید می نماید است.

وی با بیان این که 25 درصد از روستاییان عضو صندوق شده و از خدمات آن بهره مند شده اند، گفت: کوشش ما این است که دایره شمول روستاییان و عشایر را در صندوق افزایش دهیم و از این طریق بتوانیم زندگی مطلوب تری را در کنار بازگشت مهاجران از شهرها به روستا رقم بزنیم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان این که این اقدامات به وسیله پرداخت منابع مالی ارزان قیمت به بخش های عشایری و روستایی و مناطق با جمعیت زیر 1000 نفر محقق خواهد شد، توضیح داد: تاکنون 170 هزار طرح در سطوح مختلف به بانک ها آمده و مورد آنالیز قرار گرفته حدود 99 هزار قرارداد نیز در بانک ها منعقد شده است.

شریعتمداری با بیان این که 5500 میلیارد تومان منابع بین 4 تا 9 درصد سود در مناطق مختلف مرزی و محروم به کارآفرینان پرداخت شده است، شرح داد: این منابع زمینه های اشتغال 241 هزار نفر را فراهم کردند.

به گفته وزیر کار و رفاه اجتماعی، سیستم نظارتی پرداخت طرح نیز نسبت به گذشته متفاوت است واولین بار است که کلیه دریافت نمایندگان وام براساس میزان دریافتی، به تفکیک در شبکه اینترنت، در مقام نظر مردم قرار می گیرد. سیستم های نظارتی در سطح استان ها نظارت را با استفاده از سیستم دی آی اس از نزدیک انجام می دهد.

وی با اشاره به این که تنها 16.2 درصد انحراف از میزان مورد اعلامی در طرح مالی ارائه شده به بانک و آنچه در واقعیت اجرا شده رخ داده است، توضیح داد: زمینه های انحراف به وجود آمده عمدتا مربوط به تغییرات نرخ مواد اولیه واحدهایی است که می خواهند تازه تاسیس شوند که امیدوار هستیم این مشکل را هم حل و فصل کنیم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان این که 2500 میلیارد تومان از منابع جدید از محل تسهیلات اشتغال روستایی در اختیار روستاها قرار داده شده است، اظهار کرد: از این محل سهم واحدهایی که عمدتا مددجویان را به کار می دریافتد پرداخت شده و امیدواریم این روند هرچه پرسرعت تر ادامه پیدا کند. برای این منظور تاسیس صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستاییان ، پرداخت منابع ارزان و مجموعه فعالیت های مالی روستایی و عشایری در بخش های زیر 10 هزار نفر و ایجاد بازار مناسب برای تولیدات روستایی دنبال شده است و امیدواریم به هدف توسعه مناسب در نقاط روستایی به عنوان نقاط اصلی توسعه برسیم.

شریعتمداری با بیان این که سهم اشتغال روستاییان در اشتغال کشور پیش از این کمتر از سه درصد بود، تاکید نمود: براساس آخرین آمارها در سه ماهه اول سال ، سهم اشتغال روستایی در کشور به 23.5 درصد افزایش یافته که این موضوع نشان دهنده موفقیت طرح های دولت در این زمینه بوده است.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر ادامه داد: برگزاری این نمایشگاه با حضور 31 استان زمینه خوبی برای نمایش تولیدات روستاییان و عشایر است. این نمایشگاه ها یاری می نماید تا تولیدات این گروه به دست مصرف نمایندگان واقعی برسد و زمینه برای ایجاد بازار و تحکیم اشتغال روستاییان و ایجاد اشتغال پایدار فراهم گردد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به این که سال گذشته 432 نمایشگاه در این خصوص در سطح کشور برگزار گردید، اضافه نمود: 32 نمایشگاه نیز به طور ویژه تولیدات روستاییان را در اختیار مصرف نمایندگان قرار داد.

وی در ادامه به وضعیت کارگران شاغل بدون نظارت وزارت کار و به اصطلاح قراردادهای سفید امضاء نیز اشاره نمود و گفت: برای حل این مشکل آیین نامه اجرایی در اختیار هیات دولت قرار گرفته و با تصویب این آیین نامه و فراهم کردن شرایط ثبت الکترونیک قراردادها و کلیه اطلاعات مربوط به اشتغال کشور که مقدمات آن توسط تشکل های کارگری فراهم شده ، مسائل مربوط به حداقل می رسد.

شریعتمداری با بیان این که تنها راه کنترل ما حضور و اعلام شکایت به هیات های تجدیدنظر و رابطین کارگری و کارفرمایی است، اظهار کرد: اما با الکترونیکی شدن این مسائل کاهش می یابد آیین نامه مذکور در کمیسیون اجتماعی دولت در حال آنالیز است و آخرین مراحل آن را طی می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش سهم اشتغال روستایی به 23.5 درصد در کشور، 25 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سهم اشتغال روستایی به 23.5 درصد در کشور، 25 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید