افزایش حجم توده عضلانی با تزریق سلول

تهران- خبرنگاران- مطالعات نشان می دهد تزریق نوعی سلول به عضلات تحلیل رفته بر اثر بیماری یا عدم تحرک، در بازیابی حجم توده عضلانی موثر است. این روش برای افزیش توده عضلات در سالمندان و بیمارانی که از ضعف عضلات رنج می برند موثر است.

افزایش حجم توده عضلانی با تزریق سلول

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری مدیکال ساینس، عضلات افرادی که بر اثر بیماری یا به صورت ژنتیکی معلول هستند یا تحرک ندارند، به مرور تحلیل می رود. این معضل در بیماران مبتلا به دیابت نیز کم و بیش دیده می گردد.

محققان دانشگاه ایلینوی برای حل این مشکل، سلول های شناخته شده ای را به ماهیچه مدل های حیوانی تزریق کردند. این سلول ها در رشد رگ های خونی موثرند و قادرند توده عضلانی از دست رفته بر اثر عدم تحرک را بازیابی نمایند.

این سلول ها pericytes نام دارند و علاوه بر تحریک رشد رگ های خونی، در انبساط بافت های سراسر بدن نیز نقش دارند.

محققان این سلول ها را به عضلات موش های مبتلا به تحلیل عضله تزریق کردند و پس از دو هفته بهبود قابل توجهی در تراکم و حجم عضله موش ها دیده شد و به راحتی قادر به تحرک و فعالیت بودند. آزمایش ها نشان داد علاوه بر افزایش تراکم عضله، رگ های خونی نیز رشد بهتری داشته اند و به طور کلی نتیجه کاملا رضایتبخش بوده است.

مطالعات نشان می دهد میزان سلول ها pericytes در عضلات بی تحرک به مرور کاهش می یابد و به همین دلیل تزریق این سلول ها در بهبود و افزایش توده عضلانی موثر است.

به مرور زمان و با افزایش سن، حجم و قدرت عضلات کاهش می یابد. استحکام عضلات یکی از مهمترین نشانه های بدن سالم است. با تضعیف عضلات، اندام های داخلی بدن و به ویژه استخوان ها آسیب پذیر می شوند. محققان معتقدند این روش گزینه مناسبی برای افزایش حجم توده عضلانی در بیماران است.

نتایج این مطالعه در نشریه The FASEB منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا

به "افزایش حجم توده عضلانی با تزریق سلول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حجم توده عضلانی با تزریق سلول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید